Ołtarz i Ambona do kościoła św. Michała.
Poświęcenie 1.12.2024r.
Od dłuższego czasu przygotowujemy się do budowy nowego ołtarza w kościele św. Michała Archanioła. Obecnie w kościele znajduje się ołtarz na którym od 59 lat sprawowana jest Eucharystia. Dlaczego od 59 lat?. Data ta wiążę się z Soborem Watykańskim II, który obradował 11 października 1962 r. do 8 grudnia 1965. Sobór ten, jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń chrześcijaństwa XX wieku. Sobór Watykański II zapoczątkował odnowę Kościoła katolickiego, otworzył Kościół na dialog ekumeniczny z innymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz wprowadził reformę liturgii.
Istotne zmiany, które wprowadzono w kościele dotyczyły sprawowania liturgii, odprawiania nabożeństw i liturgii w językach ojczystych, zamiast łaciny. Kapłani odprawiający liturgię stoją zwróceni twarzą do wiernych.
W związku z tym w kościołach ustawiono nowe ołtarze. Często były to prowizoryczne ołtarze wykonane pośpiesznie. Dopiero później przygotowywano i poświęcano ołtarze, które są właściwe do godnego sprawowania Eucharystii. W naszym kościele św. Michała jest ołtarz, prowizoryczny, który przetrwał 59 lat. Przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy zdejmujemy obrusy i obnażamy go w wielki czwartek. Jest on wykonany z elementów tymczasowych drewnianych i częściowo metalowych a konstrukcja jego jest nadwyrężona.
Ołtarz jest miejscem komunii między Bogiem a ludźmi. Na jest sprawowana Najświętsza Ofiara. Jest symbolem Chrystusa, który umarł na krzyżu na nasze grzechy. Jezus jest Najwyższym i wiecznym kapłanem, który składa samego siebie jako Baranka Niepokalanego za zbawienie świata. W ołtarzu należy widzieć eschatologiczny stół uczty, zastawiony przez Zbawiciela w wieczności.
Ołtarz, który zostanie umieszczony i poświęcony w kościele św. Michała został zaprojektowany przez ks. Stanisława Szupieńkę kościelnego konserwatora. Ołtarz składa się z elementów kamiennych i drewnianych. Podstawa ołtarza jest wycięta w całości z jednego bloku kamienia (oznacza jedyną Ofiarę Chrystusa) o kolorze Rojo Alicante o wadze 2 700 kg oraz mensa czyli blat ołtarza w całości z kamienia o kolorze Crema Marfil. Kamień jest sprowadzony z Hiszpani. Z takiego samego kamienia będzie wykonana ambonka. Część kamienną wykonuje firma kamieniarska z Ostrowca Świętorzyskiego.
Część drewnianą wykonuje rzeźbiarz Anna Nadolska z miejscowości Malin koło Wiszni Małej. Rzeźba i wystrój ołtarza nawiązuje do barokowego stylu kościoła i głównego ołtarza przed soborowego. W ołtarzu w części drewnianej umieszczony jest Baranek, który jest składany w ofierze, po bokach są aniołowie. Podobnie w ambonce w centrum znajduje się gołębica symbol Ducha Świętego. Części dekoracyjne nawiązują do głównego ołtarza i będą ozdobione prawdziwym złotem i srebrem. Ołtarz zostanie zamontowany w drugiej połowie listopada a poświęcenie ołtarza nastąpi 1 grudnia 2024r.
Pragniemy, aby ten ołtarz był wotum wdzięczności Bogu całej naszej parafii za łaski, które otrzymujemy od BOGA w Eucharystii. Ołtarz jest wyrazem naszej wiary i pozostanie już na wieki dla następnych pokoleń, które tutaj będą składać Bogu Najświętszą Ofiarę. Całkowity koszt budowy ołtarza i ambony wyniesie 200 tyś zł. Ofiary na ten ołtarz można składać na konto parafii z dopiskiem „ołtarz na cele kultu religijnego” lub bezpośrednio do proboszcza z podaniem rodziny, która składa ofiarę. Wszyscy sponsorzy imienni i anonimowi będą umieszczeni w specjalnym miejscu przygotowanym tuż pod mensą ołtarza. Będą tam umieszczone również relikwie św. Sebastiana oraz informacje dotyczące naszej parafii i miasta.
Proboszcz ks. Jarosław Święcicki